Previous Wyoming Teachers of the Year

Wyoming Department of Education > For Teachers > Recognition > Wyoming Teacher of the Year > Previous Wyoming Teachers of the Year

Previous Wyoming Teachers of the Year

  • 2021 Alexis Barney, Evansville Elementary School
  • 2020 Dane Weaver, Tensleep School
  • 2019 Valerie Bruce, Rozet Elementary
  • 2018 Sara Reed, Hillcrest Elementary
  • 2017 Ryan Fuhrman, Sheridan Junior High School
  • 2016 Amy Pierson, Cloud Peak Elementary
  • 2015 Tyler Bartlett, Newcastle Middle School
  • 2014 Mick Wiest, Fort Mackenzie
  • 2013 Laura Drake, Goins Elementary
  • 2012 Hebert “Brent” Daly, Campbell County High School
  • 2011 Laurie Graves, Big Horn Elementary
  • 2010 Christina Mills, Lingle-Ft. Laramie High School
  • 2009 Alice King, Campbell County High School
  • 2008 Eileen Johnson, Indian Paintbrush Elementary
  • 2007 Mark Nethercott, Star Valley High School
  • 2006 Carol Kirkwood, Laramie High School
  • 2005 Debi Gaines, Saratoga Elementary
  • 2004 Jack Patrick, Saratoga High School
  • 2003 Eric Stemle, Evanston High School
  • 2002 Marcia Patton, Kelly Walsh High School
  • 2001 Cindy Gulisano, Lingle-Ft. Laramie Elementary School
  • 2000 Bernie Schnorenberg, Sundance Elementary School
  • 1999 June Vialpando Moore, Beitel Elementary School
  • 1998 Mary Ellen Krisko, Worland Middle School
  • 1997 Kevin Tennant, Campbell County High School
  • 1996 Pamela Moore, Aspen Elementary School
  • 1995 Joan Brummond, Afflerbach Elementary School
  • 1994 Sharon Yovich, Thayer Elementary School
  • 1993 Judith McBride, Slade Elementary School
  • 1992 Joan Marie, Barker Green River High School
  • 1991 Bette Sample, Gertrude Burns Elementary School
  • 1990 Rod Laird, Saratoga Elementary & Middle School
  • 1989 Mark Levitt, Green River High School
  • 1988 Janice Truchot, Sundance Elementary School
  • 1987 Lois Distad, Bar Nunn Elementary School
  • 1986 Mercine Miller, Tongue River Elementary School
  • 1985 Robert Meredith, Shoshoni High School
  • 1984 Charlotte Levendosky, Crest Hill Elementary School
  • 1983 Ann Tollefson, Natrona County High School
  • 1982 Robert Hilgenfeld, East Junior High School
  • 1981 Lois Sackman, Riverton High School
  • 1980 Elizabeth Shelton, Big Horn High School
  • 1979 Mignon Hill, Laramie Elementary Schools
  • 1978 Steve Campbell, Ashgrove Elementary School
  • 1977 Jeanne Curran, Rock Springs East Junior High School
  • 1976 Rosaleee Ammons, Osage Elementary School
  • 1975 Margaret Mecca, Hot Springs County High School
  • 1974 Maxine Torbert, Sheridan High School
  • 1973 Helen Meldrum, Buffalo High School
  • 1972 Margaret Blacker, Laramie High School
  • 1971 William Malloy, Thermopolis Elementary & Junior High School
  • 1970 Janette Plott, Central Junior High School, Sheridan WY
  • 1969 Karl Allen, Hot Springs County High School
  • 1968 Helen Kienlan, Elementary
  • 1967 Ann Halseth, Yellow Tone School, Rocksprings
  • 1966 Pearl Bader, Ten Sleep Elementary School
  • 1965 Lawrence Bays, Wheatland High School
  • 1964 Letha Dickinson, Riverton Elementary School