2022 District Teachers of the Year
- Lisa Johnson – Albany County School District #1.
- Christy Banks – Big Horn County School District #1.
- Aryn Tippetts – Big Horn County School District #2.
- Jennifer Simmons – Big Horn County School District #4.
- Steven Schofield – Campbell County School District #1.
- Cynthia Cobb – Carbon County School District #1.
- Crystal Clark – Carbon County School District #2.
- McKenzie Kilgore – Converse County School District #1.
- Sierra Renton – Converse County School District #2.
- Tina Inghram – Crook County School District #1.
- Tyler Roberts – Fremont County School District #1.
- Katrina Dingman – Fremont County School District #2.
- Aleta Moss – Fremont County School District #14.
- Meagan Chopping – Fremont County School District #38.
- Kara Hill – Goshen County School District #1.
- Jacob Strenger – Hot Springs County School District #1.
- Kelsey Warren – Johnson County School District #1.
- Rebecca Murray – Laramie County School District #1.
- Amber Barrett – Laramie County School District #2.
- Rick Zimmer – Natrona County School District #1.
- Laura Lyons – Niobrara County School District #1.
- Stacey Cass – Niobrara County School District #1, Wyoming Virtual Academy.
- Darci Ostermiller – Park County School District #1.
- Travis McLeod – Park County School District #6.
- Nicole Davis – Park County School District #16.
- Nichole Deeney – Platte County School District #1.
- Sarah VanNatter – Platte County School District #2.
- Edward Hinzman – Sheridan County School District #1.
- Timothy Doolin – Sheridan County School District #2.
- George Vlastos – Sublette County School District #1.
- All teachers – Sweetwater County School District #1.
- Brittney Montgomery – Sweetwater County School District #2 (2022 Wyoming Teacher of the Year).
- Amy Manhart – Teton County School District #1.
- Deanne Davis – Uinta County School District #1.
- Valerie Wood – Uinta County School District #6.
- Vanessa Keller – Washakie County School District #1.
- Dustin Stephenson – Washakie County School District #2.
- Jaimie Gray – Weston County School District #1.
- Karla Ludemann – Weston County School District #7.
2021 District Teachers of the Year
- Geranne Rasnussen – Big Horn County School District #1
- Rees Newton – Big Horn County School District #2
- Hanson Jordan – Big Horn County School District #3
- Donavon Voigt – Campbell County School District #1
- Angie Roybal – Carbon County School District #1
- Stephanie Long – Carbon County School District #2
- Timothy Painter – Converse County School District #1
- Lauren Huntington – Converse County School District #2
- Michelle Davis – Crook County School District #1
- Megan Park – Fremont County School District #1
- Lidia Haughey – Fremont County School District #2
- Connie Vincent – Fremont County School District #38
- Abby Brunch – Goshen County School District #1
- Lyle Wiley – Hot Springs County School District #1
- Maggi Lambert – Johnson County School District #1
- Dan Holroyd – Laramie County School District #1
- Anna Eklund – Laramie County School District #2
- Alexis Barney – Natrona County School District #1 (2021 Wyoming Teacher of the Year)
- Kathryn Bott – Park County School District #1
- Elizabeth Hanson – Park County School District #6
- Louis Abarr – Park County School District #16
- Susan Schomburg – Platte County School District #1
- Laura Green – Platte County School District #2
- Kirk McLaughlin – Sheridan County School District #1
- Michael Thomas – Sheridan County School District #2
- Lindsay Adam – Sublette County School District #1
- Tiffanie Bradley – Sublette County School District #9
- Theresa Lembke – Sweetwater County School District #1
- Colleen Seiloff – Sweetwater County School District #2
- Michael Schaefer – Teton County School District #1
- Caryn Piper – Uinta County School District #1
- Olivia Hickman – Uinta County School District #6
- Jannel Scheuerman – Washakie County School District #1
- Kodi Schwarz – Washakie County School District #2
- Kasi White – Weston County School District #7
2020 District Teachers of the Year
- Jennifer Sheaffer – Albany County School District #1
- Elisha Summers – Big Horn County School District #1
- Joshua Sanders – Big Horn County School District #2
- Michael Blissett – Big Horn County School District #3
- Jennifer Farnes – Campbell County School District #1
- Dustin Grant – Carbon County School District #1
- Shelly Cooper – Carbon County School District #2
- Christine A Collins – Converse County School District #1
- Misty Atnip – Fremont County School District #1
- Lori Sincavage – Fremont County School District #2
- Brian Harms – Goshen County School District #1
- Nichole Ciz – Hot Springs County School District #1
- Carol Ruby – Johnson County School District #1
- Kim Parfitt – Laramie County School District #1
- Christina Nusbaum – Laramie County School District #2
- Denise Frazier – Lincoln County School District #2
- Brent Rose – Natrona County School District #1
- Jane Woods – Park County School District #1
- Ryan W. Beardall – Park County School District #6
- Perry Flom – Park County School District #16
- Brice McIntosh – Platte County School District #1
- Matt Hebbert – Platte County School District #2
- Molly Stamenkovic – Sheridan County School District #1
- Isaac VanDyke – Sheridan County School District #2
- Rose Robertson – Sublette County School District #1
- Cara Olson – Sublette County School District #9
- David Galindo – Sweetwater County School District #1
- Bradlee Skinner – Sweetwater County School District #2
- Sheena Dhamsania – Teton County School District #1
- Barbara Jefferis – Uinta County School District #1
- Jim Dolezal – Uinta County School District #4
- Dane Weaver – Washakie County School District #2
- Aletha Womack – Weston County School District #7
2019 District Teachers of the Year
- Fredrick Pannell, Albany County School District #1
- Lynne Ann Sanders, Big Horn County School District #1
- Dawn Thur, Big Horn County School District #3
- Valerie Bruce, Campbell County School District #1
- Anthony Lucero, Carbon County School District #1
- Emily Haught, Converse County School District #1
- Miranda Haskell, Converse County School District #2
- Lisa Moss, Fremont County School District #1
- Malia Qureshi, Fremont County School District #2
- Stephen Hart, Goshen County School District #1
- Aimee Kay, Hot Springs County School District #1
- Mary Odenbach, Johnson County School District #1
- Dustin Lee, Laramie County School District #2
- Tracey Sorenson, Lincoln County School District #2
- Cheryl Junge, Natrona County School District #1
- Necole Hanks, Park County School District #1
- Audra Wood, Park County School District #6
- Renee McKain, Platte County School District #1
- Sonja Brown, Platte County School District #2
- Justin Kidneigh, Sheridan County School District #1
- Katie Medill, Sheridan County School District #2
- Gregory Bell, Sublette County School District #9
- John Cundall, Sweetwater County School District #1
- Genny Luckau, Sweetwater County School District #2
- Michelle Rooks, Teton County School District #1
- Anna Deru, Uinta County School District #4
- Kenna Lamb, Washakie County School District #1
- Ross Hauptman, Washakie County School District #2
- Joseph Samuelson, Weston County School District #7
2018 District Teachers of the Year
- Andrew Taylor, Lincoln County School District #2
- Brent Moser, Converse County School District #1
- Chelsea Kuhn, Albany County School District #1
- Christel Griffin, Laramie County School District #1
- Colter Brantz, Sheridan County School District #1
- Dennis Howell, Natrona County School District #1
- Heather Babb, Fremont County School District #1
- James R. Gilman, Park County School District #1
- Jana Bjelkevig, Platte County School District #1
- Jane Bushnell, Big Horn County School District #2
- Janet Lee, Fremont County School District #2
- Jason Groene, Goshen County School District #1
- Jenelle Larson, Carbon County School District #1
- Jenna Banks, Sublette County School District #9
- Jennifer Hayward, Sublette County School District #1
- Kari Pavey, Johnson County School District #1
- Karrie Preuit, Washakie County School District #1
- Lex Cornia, Uinta County School District #1
- Lisa Gingery, Teton County School District #1
- Lynnette Forcella, Big Horn County School District #3
- Nick Johnson, Weston County School District #7
- Nicki Erickson, Washakie County School District #2
- Peggy Anderson, Platte County School District #2
- Reagan Kaufman, Laramie County School District #1
- Ryan Collier, Converse County School District #2
- Sara Reed, Campbell County School District #1
- Stephanie Czarobski, Hot Springs County School District #1
- Tennyson Draney, Uinta County School District #1
- Tiana Lee, Park County School District #6
- Wanda Theobald, Laramie County School District #2
2017 District Teachers of the Year
- Aftann Kissling, Fremont County School District #24
- Angela Ochsner, Goshen County School District #1
- Brandi Boltz, Washakie County School District #2
- Candace Stoll, Converse County School District #2
- Casey Bowe, Big Horn County School District #3
- Catelyn Deromedi, Hot Springs County School District #1
- Christopher Cox, Johnson County School District #1
- Dale Wille, Carbon County School District #1
- Dana Gale, Platte County School District #1
- Dirk Andrews, Natrona County School District #1
- Dr. Jennifer Mellizo, Albany County School District #1
- Elizabeth Becher, Washakie County School District #1
- Jerod Ready, Park County School District #6
- Jessica Mae Finn, Weston County School District #7
- Jessica Marron, Park County School District #16
- Kathryn Watson, Platte County School District #2
- Katie Hernandez, Big Horn County School District #2
- Laurel Main, Sheridan County School District #1
- Lucinda McGeary, Campbell County School District #1
- Mitch Irrgang, Sublette County School District #1
- Rachel Giesmann, Fremont County School District #1
- Rhonda Morrison, Laramie County School District #2
- Rita Perkins, Uinta County School District #6
- Robin Miller, Teton County School District #1
- Robyn Wilkinson, Converse County School District #1
- Rosemary Graff, Fremont County School District #2
- Shane Steiss, Sweetwater County School District #2
- Shannon Blackmore, Park County School District #1
- Shirley Hall, Lincoln County School District #2
- Terry McCrann, Sweetwater County School District #1